بیت کوین در ایران و کارمزد تراکنش آن بر اساس تفاوت بین مقدار  دریافتی بیت کوین و مقدار ارسال شده محاسبه می شود. و این کارمزد نشان دهنده این است که سرمایه گذار مایل است تراکنش با چه سرعتی روی بلاک چین به تایید برسد.  زمانی که یک ماینر در بلاک چین یک بلوک جدید را مورد تایید قرار می دهد، تمام تراکنش های موجود در آن نیز به تایید می رسند.

به محض به تایید رسیدن بلوک جدید، ماینر کارمزد تراکنش را دریافت می کند. کارمزد تراکنش در واقع جایزه ای است که بلوک به ماینر ها می دهد. اعتبارسنجی بلاک‌های جدید نیاز به انرژی زیاد و کار محاسباتی پیچیده ای دارد و با افزایش هزینه‌های تراکنش استخراج ‌کنندگان بیشتر انگیزه می گیرند تا به حفظ اعتبار بلاک‌های جدید بپردازند. حفظ امنیت شبکه نیز نیاز به حفظ ماینرها در بازار دارد که کارمزد تراکنش ها در این مورد نیز پر اهمیت است.

قیمت ارز بیت کوین به دلار71,687.95 دلار  | قیمت ارز بیت کوین به تومان: 4,731,404,563 تومان

بیت کوین در ایران

کارمزد تراکنش بیت کوین در ایران در معاملات چگونه تعیین می شود؟

حجم داده های تراکنش و تراکم شبکه اساس محاسبه ی کارمزد تراکنش بیت کوین هستند. اطلاعات و مقدار داده ای که یک بلوک می تواند در خود نگه دارد۴ مگابایت می باشد و در یک بلوک تعداد محدودی تراکنش قابلیت اجرا دارد. پس برای انجام یک تراکنش بزرگتر نیاز به فراهم کردن داده های بلوک بیشتری است.

قیمت ارز تتر به دلار:  1.00 دلار  | قیمت ارز تتر به تومان: 66,001 تومان
بنابراین معمولا برای صورت گرفتن تراکنش های مهم، شارژ هربایت صورت می گیرد. زمانی که از کیف پول btc برای ارسال بیت کوین در ایران بهره می گیرید، هزینه یک ساتوشی به ازای هر واحد دیتا محاسبه می شود، یعنی۱۰۰ میلیون ساتوشی معادل هر بیت کوین موجود است که توسط تراکنش های شما به مصرف می رسد. این نرخ برای محاسبه ی کارمزد تراکنش بیت کوین ضرب در اندازه تراکنش شما می شود و نرخ کل کارمزدی باید پرداخت کنید، بدست می آید. نرخ کارمزد به هنگام عجله شما برای تایید تراکنش متفاوت خواهد بود. سرعت تقاضای تایید تراکنش روی نرخ کارمزد تاثیر گذار است. اگر عجله ای نداشته باشید، طی یک روز الی یک هفته با پرداخت ۲ sats/vByte، تراکنش انجام می گیرد. البته یک تراکنش بلافاصله پس از شروع، وارد mempool می شود. برای مشاهده شاخص ترس و طمع بیت کوین وارد این صفحه شوید.

قیمت ارز  سولانا به دلار:  179.47 دلار  | قیمت ارز سولانا به تومان: 11,845,323 تومان

کارمزد بیت کوین در ایران

تایید تراکنش های ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

۲ راه برای محاسبه کارمزد توسط صرافی های ارز دیجیتال بیت کوین در ایران وجود دارد که پل ارتباطی خریدار و فروشنده به حساب می آیند، کارمزد تراکنش بیت کوین ثابت و روتین برای هر تراکنش یا درصدی از حجم کل تراکنش ها در مدت خاصی مثلا یک ماه گذشته.

یک تراکنش بلافاصله بعد از تایید شما به ممپول (mempool):می رود. ممپول معاملاتی است که در حافظه فرار ذخیره شده اند و هنوز به حساب طرف مقابل نرفته اند و در بلاک چین قرار نگرفته اند، بلکه تراکنش ها پس از تایید شدن از ممپول خارج می شوند وروی بلاک چین می روند. ماینر ها انتخاب می کنند که کدام تراکنش را سریع تر انجام دهند و کدام را زودتر تایید کنند. وقتی که تعداد زیادی تراکنش صورت گرفته و آنها عقب افتاده اند و منتظر تاییدند، ماینر ها انگیزه بیشتری دارند تا  تراکنش هایی که کارمزد آن ها بیشتر است را تایید کنند.

قیمت ارز بیت کوین کش به دلار:  682.01 دلار  | قیمت ارز بیت کوین کش به تومان: 45,012,356 تومان

مقالات مرتبط: قیمت خرید بیت کوین به پایین ترین سطح از ماه می رسیده است

سرعت انجام تراکنش های بیت کوین در ایران

سرعت انجام تراکنش ها بستگی به دو فاکتور پر اهمیت دارد. شلوغی شبکه بیت کوین و میزان کارمزد پرداختی.

شلوغی شبکه بیت کوین: به میزانی که  شبکه شلوغ ‌تر بشود و مشغول پردازش تعداد زیادی تری تراکنش باشد، تایید تراکنش بیت کوین شما مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

قیمت ارز اتریوم به دلار:  3,692.73 دلار  | قیمت ارز اتریوم به تومان: 243,720,240 تومان

مقالات مرتبط: قیمت بیت کوین | ۵ چیز که در این هفته در بیت کوین باید بدانید

میزان کارمزد پرداختی: به میزانی که کارمزد شبکه بیت کوین بالا برود، سرعت تایید تراکنش در شبکه افزایش می یابد. با انجام تراکنش ها، علاوه بر مقدار اصلی تراکنش مقداری بیت کوین در ایران انتقال می یابند که به‌عنوان کارمزد برای ماینر ها قرار گرفته اند و این ماینر ها تمایل به انجام تراکنش های با کارمزد تراکنش بیت کوین بیشتر دارند.