متاورس

متاورس در طی یک حرکت باورنکردنی، در چند ماه گذشته به طور شگفت انگیزی به موضوع هیجانی و جنجالی تبدیل شده است. در حالی که شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک (یا عنوان جدید آن یعنی متا) و مایکروسافت پیش‌بینی می‌کنند که متاورس روزی جایگزین اینترنت خواهد شد، در مقابل منتقدان، استدلال می‌کنند که این یک ترفند بازاریابی است که هرگز نور روز را نخواهد دید. در این قسمت بررسی می کنیم کنیم که متاورس چیست، چگونه می‌تواند بر زندگی ما در آینده تأثیر بگذارد، و چرا امروزه موضوعی بحث‌برانگیز است.

خرید ارز های متاورسی | صرافی علی بابا

متاورس چیست؟

متاورس به بهترین وجه به عنوان ادغام واقعیت مجازی (VR) یا واقعیت افزوده (AR) و جهان های دیجیتال سه بعدی توصیف می شود. ایده اصلی این است که حس حضور را در اینترنت القا کرد – به آواتارهای سه بعدی و فضاهای مجازی همگام سازی شده فکر کنید که همه می توانند به اشتراک گذاشته شوند. برای مثال می‌توانید با استفاده از یک هدست واقعیت مجازی از خانه مجازی دوستتان در متاورس دیدن کنید یا با عینک واقعیت افزوده در کنسرت‌ها و کنفرانس‌های دیجیتال شرکت کنید.

به گفته  ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت،  متاورس چندان دور از روش بازی های ویدیویی امروزی نیست. او در مصاحبه با فایننشال تایمز گفت:

متاورس  اساساً در مورد ایجاد بازی است. این درمورد توانایی قرار دادن افراد، مکان ها، چیزها [در] یک موتور فیزیک است و سپس ارتباط همه افراد، مکان ها، چیزها در موتور فیزیک با یکدیگر. من و شما به زودی با آواتارها یا هولوگرام های خود یا حتی سطوح دو بعدی با صدای فراگیر روی میز اتاق کنفرانس خواهیم نشست.

چندین شرکت بزرگ فناوری تا به حال به سمت واگن متاورس حرکت کرده اند، گاهی اوقات با دیدگاه های متفاوت. شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک یکی از پر سر و صداترین طرفداران امروزی هستند و ادعا می‌کنند که این فناوری تا پایان این دهه شیوه اجتماعی شدن بسیاری از ما را متحول خواهد کرد. این شرکت حتی نام خود را به Meta تغییر داد تا نشان دهنده تعهد خود به متاورس باشد.

گرچه فرار و ایجاد تجربیات اجتماعی تنها اهداف متاورس نیستند. مایکروسافت معتقد است که متاورس می تواند کار از راه دور را از طریق تیم های مایکروسافت شخصی تر کند. در همین حال، توسعه دهندگان بازی های ویدیویی مانند Epic Games امیدوارند که جهان های منحصر به فردی را فراتر از آنچه در دنیای واقعی ممکن است ایجاد کنند. در نهایت، حامیان فناوری های غیرمتمرکز ادعا می کنند که می تواند مالکیت دیجیتال و کل اقتصادهای مجازی را فعال کند.